WINNERS

 

1973
1 BACCARO ROMANO BOLOGNA 07:51:18.00 TELLINI MARIA PIA BIBBIENA 12:37:15.00
2 CAVINA MARIO FAENZA 08:15:05.00 GHIEZZI VILIA FIRENZE 12:44:40.00
3 HOSP FRANZ BOLZANO 08:25:24.00 COLLINA GABRIELLA FAENZA 14:57:10.00
4 LIPPI GUIDO FAENZA 09:12:12.00 BANDINI ILEANA FAENZA 15:44:51.00
5 DE RIVO SERGIO MUSOCCO 09:13:55.00 MELANDRI VANDA FOGNANO 16:40:40.00
6 DELLA PUTTA GEREMIA VAJONT DI PONTE GIULIO 09:38:07.00
7 MELA ROBERTO BOLOGNA 09:52:43.00
8 BENERICETTI AGOSTINO MARRADI 10:00:25.00
10 FILIPPINI GUERRINO VAJONT DI PONTE GIULIO 10:07:00.00
9 FILIPPIN ADRIANO ERTO E CASSO 10:07:00.00
1974
1 LIBERINI ATTILIO TORINO 07:34:15.00 MARCONATO MARIA ANTONIETTA POVEGLIANO 14:12:29.00
2 BACCARO ROMANO BOLOGNA 07:38:04.00 NOVA GIOVANNA LESMO 14:35:28.00
3 HOSP FRANZ BOLZANO 07:59:23.00 ZONI LUISA PIACENZA 14:52:01.00
4 MORELLI ANDREA LIVORNO 08:12:24.00 MOLON CLAUDIA MONTECCHIO MAGGIORE 16:10:21.00
5 STERPIN CLAUDIO TRIESTE 08:16:24.00 CORNACCHIA SILVANA RAVENNA 16:29:35.00
6 NARDON LUIGINO BARBARANO VICENTINO 08:25:11.00
7 MONDUZZI PIERINO IMOLA 08:30:25.00
8 CRISTOFERI PIER PAOLO BOLOGNA 08:39:56.00
9 ERBOLATO CARLINO MONSELICE 09:08:41.00
10 LION MARIO MONSELICE 09:08:46.00
1975
1 URBACH HELMUT KÖLN (GER) 07:17:03.00 ZUMERLE PAOLA VERONA 12:11:06.00
2 RURINI ERIO REGGIO EMILIA 07:28:14.00 FARINA ELENA MONTORSO VICENTINO 14:24:17.00
3 BONINI MARIO MONCALIERI 07:31:01.00 DEGOBBI GIULIANA VARALLO 15:21:33.00
4 LIBERINI ATTILIO TORINO 07:57:29.00 TAZZARI MARIA RAVENNA 15:24:13.00
5 GAMBERINI GIAN PAOLO BOLOGNA 08:17:33.00 MAGLIONI MARIA CASTELLARANO 15:52:50.00
7 MELA ROBERTO BOLOGNA 08:19:43.00
6 STERPIN CLAUDIO TRIESTE 08:19:43.00
8 BORTOLOTTI GIORGIO TRENTO 08:21:33.00
9 ASSELTI MASSIMILIANO TRIESTE 08:23:24.00
10 CRISTOFERI PIER PAOLO BOLOGNA 08:24:55.00
1976
1 MELITO VITO BOLOGNA 07:07:46.00 ORTOLANI RENATA VENEZIA 12:56:51.00
2 GENNARI ELVINO FINALE EMILIA 07:23:08.00 RANDI GIUSEPPINA CESENA 12:59:37.00
3 NOVACCO ALDO TRIESTE 07:33:31.00 FARINA ELENA MONTORSO VICENTINO 13:28:15.00
4 RURINI ERIO REGGIO EMILIA 07:33:31.00 VOLPATO ISABELLA BASSANO DEL GRAPPA 14:16:59.00
5 STERPIN CLAUDIO TRIESTE 08:18:51.00 SIMION DONA’ FIORENZA MURANO 14:18:15.00
6 ZANNINI ROBERTO RAVENNA 08:19:47.00
7 PAPA CARLO BOLZANO 08:20:14.00
8 GIUNCHI GIOVANNI BOLOGNA 08:25:30.00
9 BRETAGNE MARCEL PARIS (FRA) 08:33:09.00
10 CORNACCHIA CELSO LUGO 08:49:28.00
1977
1 MELITO VITO BOLOGNA 06:50:02.00 TAZZARI MARIA RAVENNA 11:43:56.00
2 GENNARI ELVINO FINALE EMILIA 06:52:12.00 RANDI GIUSEPPINA CESENA 11:54:30.00
3 PAOLINELLI OLIMPIO CASTIGL. DI GARFAGNANA 06:58:12.00 SEGALA EGIDIA BOVOLONE 12:17:26.00
4 RURINI ERIO REGGIO EMILIA 07:43:59.00 FIORINI AURELIA MASSAROSA 12:29:16.00
5 GIUNCHI GIOVANNI BOLOGNA 08:11:17.00 KLINKNER KLOTHILDE RAPPWEILER (GER) 12:36:44.00
6 SAVELLI RINO BERGAMO 08:28:47.00
7 TASSINARI RODOLFO FAENZA 08:37:39.00
8 DALLA VITTORIO CASTENASO 08:39:21.00
9 STERPIN CLAUDIO TRIESTE 08:41:17.00
10 BARCHIESI GIULIANO BOLOGNA 08:46:53.00
1978
1 MELITO VITO BOLOGNA 06:40:31.00 HOLDENERE EDITH FRANCIA 09:30:01.00
2 GENNARI ELVINO FINALE EMILIA 06:45:31.00 RANDI GIUSEPPINA CESENA 10:15:29.00
3 GENNARI LORIS S.FELICE SUL PANARO 07:06:35.00 SIMION DONA’ FIORENZA MURANO 11:09:43.00
4 RURINI ERIO REGGIO EMILIA 07:21:26.00 FIORINI AURELIA MASSAROSA 11:36:09.00
5 LECLUSE PATRICK 07:23:28.00 CAMPOMORI GIOVANNA IMOLA 11:53:29.00
6 ZANNINI ROBERTO RAVENNA 07:34:58.00
7 BAUMGARTNER KARL NÜRNBERG (GER) 07:41:40.00
8 PICINALI ADRIANO LEFFE 07:45:07.00
9 FABBRI SERGIO FAENZA 08:00:21.00
10 MARTINETT LOUIS PARIS (FRA) 08:08:06.00
1979
1 RITCHIE DONALD MORAY (GBR) 06:52:33.00 HOLDENER EDITH SVIZZERA 09:31:22.00
2 MELITO VITO BOLOGNA 06:52:33.00 ACHAUR DOMINIQUE OTTAWA, ONTARIO (CAN) 10:34:40.00
3 CHOVINARD RICHARD OTTAWA (CAN) 07:10:41.00 RULCOVA VLASTA SVIZZERA 11:56:00.00
4 GENNARI LORIS S.FELICE SUL PANARO 07:13:41.00 BOURRI J.M. PARIS (FRA) 12:12:00.00
5 DOLEZAL MIROSLAV 07:29:36.00 VACHKOVA JANA HOLOUBKOV (CZE 12:13:00.00
6 PAPA CARLO BOLZANO 07:46:16.00
7 BAUMGARTNER KARL NÜRNBERG (GER) 07:52:33.00
8 CISTOTA JINDRICH 08:16:04.00
9 TARONI PAOLO FAENZA 08:17:03.00
10 CORRADI GIUSEPPE TORINO 08:21:11.00
1980
1 RITCHIE DONALD MORAY (GBR) 06:54:14.00 KLINKNER KLOTHILDE RAPPWEILER (GER) 10:03:32.00
2 PAPA CARLO BOLZANO 07:15:31.00 GAIARDI GIOVANNA FAENZA 11:18:44.00
3 GENNARI LORIS S.FELICE SUL PANARO 07:25:06.00 PAOLUCCI GIORGINA PADOVA 12:14:07.00
4 GENNARI ELVINO FINALE EMILIA 07:30:35.00 FIORINI AURELIA MASSAROSA 12:46:00.00
5 BALLOTTI SILVANO PIEVE A PRESCIANO 07:39:30.00 NANNINI CARLA FIRENZE 13:07:00.00
7 ZANNINI ROBERTO RAVENNA 07:49:00.00
6 RURINI ERIO REGGIO EMILIA 07:49:08.00
8 CORRADI GIUSEPPE TORINO 07:52:33.00
9 CITTERIO LUIGI MILANO 07:55:16.00
10 FATTORINI PRIMO AREZZO 07:58:02.00
1981
1 MELITO VITO BOLOGNA 06:53:15.00 RANDI GIUSEPPINA CESENA 09:59:43.00
2 GENNARI LORIS S.FELICE SUL PANARO 07:11:24.00 GAIARDI GIOVANNA FAENZA 11:20:00.00
3 GENNARI ELVINO FINALE EMILIA 07:25:57.00 MESSINA ANNA BOLOGNA 11:39:00.00
4 VIROLI LORIS CESENA 08:08:06.00 SEGALA EGIDIA BOVOLONE 11:53:00.00
5 BAUMGARTNER KARL NÜRNBERG (GER) 08:09:30.00 GENERALI IOLANDA CRESPELLANO 12:30:00.00
6 MARCHETTI ILIANO MASSA FINALESE 08:30:01.00
7 SIEGFRIED MANKUS NÜRNBERG (GER) 08:30:34.00
8 GENTILINI SERGIO MARRADI 08:36:39.00
9 SARTIANI SILVANO SCANDICCI 08:37:41.00
10 SPERANDIO ANTONIO MARTIGNANO 08:39:09.00
1982
1 CENI LUCIANO FIESOLE 07:29:53.00 RANDI GIUSEPPINA CESENA 10:08:50.00
2 BOLLOTTI SILVANO PERGINE VALDARNO 07:35:47.00 MESSINA ANNA BOLOGNA 10:58:00.00
3 MULLER FRED SASSARI 07:40:23.00 BANDINI IRENE FAENZA 12:00:00.00
4 SERRANTINI GIOVANNI SASSARI 07:47:27.00 ZACCHI ANNA RAVENNA 12:17:00.00
5 REICH HANS NÜRNBERG (GER) 08:06:54.00 VIVIAN TIZIANA MANTOVA 12:28:00.00
6 KAUCIC FRANZ LJUBLJANA (SLO) 08:14:47.00
7 PALMERIO MARIO GUARDIAGRELE 08:15:48.00
8 CILIA MAURO NOVELLARA 08:17:20.00
9 SARTIANI SILVANO SCANDICCI 08:18:12.00
10 MISCHIATTI LORENZO ASTI 08:21:30.00
1983
1 CILIA MAURO NOVELLARA 06:57:00.00 ZACCHI ANNA RAVENNA 09:45:00.00
2 COLETTI FAUSTO NARNI 07:18:33.00 BANDINI IRENE FAENZA 10:14:00.00
3 MULLER FRED SASSARI 07:19:15.00 RANDI GIUSEPPINA CESENA 10:17:00.00
4 BAKMAZ BORIS BUSSOLENO 07:24:13.00 SEGALA EGIDIA BOVOLONE 11:18:00.00
5 URIA RODRIGUES ALFRED SANTANDER (ESP) 07:24:50.00 MESSINA ANNA BOLOGNA 12:04:00.00
6 GENNARI PIETRO S.FELICE SUL PANARO 07:30:35.00
7 RUSEK TOMAS BRNO (CZE) 07:34:38.00
8 SERRANTINI GIOVANNI SASSARI 07:35:45.00
9 RURINI ERIO REGGIO EMILIA 07:46:07.00
10 SELMAN SANDRO PRIJEDOR (BSH) 08:04:05.00
1984
1 COLETTI FAUSTO NARNI 06:52:44.00 ZACCHI ANNA RAVENNA 09:29:51.00
2 BELLOCQ JEAN MARC NOISY LE ROI (FRA) 06:56:00.00 MESSINA ANNA BOLOGNA 10:52:00.00
3 GENNARI ELVINO FINALE EMILIA 07:11:58.00 ORTOLANI RENATA VENEZIA 11:28:00.00
4 GENNARI PIETRO S.FELICE SUL PANARO 07:23:53.00 MASIERO NATALINA PADOVA 12:06:00.00
5 RIZZO GIANNI ESTE 07:30:45.00 POLETTI FRANCESCA CASTEL BOLOGNESE 13:01:00.00
6 CANDEO VENANZIO CINTO EUGANEO 07:30:46.00
7 RUSEK TOMAS BRNO (CZE) 07:35:50.00
8 RICCI MARIO FIRENZE 07:38:58.00
9 MRAVLJE DUSAN KRANJ (SLO) 07:48:02.00
10 RURINI ERIO REGGIO EMILIA 07:50:23.00
1985
1 COLETTI FAUSTO NARNI 07:04:12.00 NANNINI CARLA FIRENZE 10:12:55.00
2 GENNARI PIETRO S.FELICE SUL PANARO 07:19:55.00 RADIZLOVIC GIORGINA TRIESTE 10:14:31.00
3 MRAVLJE DUSAN KRANJ (SLO) 07:20:07.00 VENTURINI DONATELLA LONGIANO 10:51:00.00
4 GENNARI ELVINO FINALE EMILIA 07:25:07.00 BEONI RINA MELDOLA 11:14:00.00
5 RUSEK TOMAS BRNO (CZE) 07:39:44.00 POLETTI FRANCESCA CASTEL BOLOGNESE 11:30:00.00
6 TAMBURINI TAZIO FAENZA 07:57:10.00
7 GULYAS HANS STUTENSEE (GER) 07:58:04.00
8 RURINI ERIO REGGIO EMILIA 07:59:50.00
9 SACCHETTI LAZZARO ARCETO 08:05:42.00
10 SARTIANI SILVANO SCANDICCI 08:05:50.00
1986
1 BELLOCQ JEAN MARC NOISY LE ROI (FRA) 07:06:05.00 CARTONI SIMONETTA FIRENZE 09:46:17.00
2 ROSETTI BERNARD GEX (FRA) 07:15:20.00 ZACCHI ANNA RAVENNA 10:12:17.00
3 PERENTIN FERDINANDO TRIESTE 07:26:29.00 RADIZLOVIC GIORGINA TRIESTE 11:07:00.00
4 MOCNIZ PAVEL KRANJ (SLO) 07:40:37.00 PAVARINI DANIELA SUZZARA 11:35:00.00
5 TAMBURINI TAZIO FAENZA 07:42:35.00 BERVEGLIERI FRANCESCA CASTEL BOLOGNESE 11:59:00.00
6 CASARETTO ANTONIO FIRENZE 07:47:44.00
7 URBACH HELMUT KÖLN (GER) 07:54:50.00
8 BOTTESELLE LUCIO CIANO DEL MONTELLO 07:58:26.00
9 GALOFARO GIUSEPPE CIVITAVECCHIA 08:02:37.00
10 SARTIANI SILVANO SCANDICCI 08:05:58.00
1987
1 BELLOCQ JEAN MARC NOISY LE ROI (FRA) 06:52:42.00 CARTONI SIMONETTA FIRENZE 09:26:33.00
2 ROSETTI BERNARD GEX (FRA) 07:03:41.00 PAVARINI DANIELA SUZZARA 09:56:14.00
3 MOCNIZ PAVEL KRANJ (SLO) 07:20:08.00 VALLI AMELIA FAENZA 10:44:44.00
4 TECCE FRANCESCO PALO DEL COLLE 07:24:34.00 VALLI ANGELA FAENZA 11:36:00.00
5 ROIG CHRISTIAN PARIS (FRA) 07:30:07.00 NARDIN MARIA TRENTO 11:54:00.00
6 CIANI LAURO FORLI’ 07:39:57.00
7 MRAVLJE DUSAN KRANJ (SLO) 07:42:08.00
8 RITCHIE DONALD MORAY (GBR) 07:47:08.00
9 BAKMAZ BORIS BUSSOLENO 07:54:15.00
10 BABBOLIN GIUSEPPE VEGGIANO 07:55:33.00
1988
1 DI GENNARO NORMANNO TERAMO 06:37:10.00 KUNO MONIKA BAD WALDSEE (GER) 08:32:28.00
2 BELLOCQ JEAN MARC NOISY LE ROI (FRA) 06:41:09.00 SALARINO AMABILE RIVAROLO CANAVESE 10:08:15.00
3 KOVACS ATTILA LASZLO BUDAPEST (HUN) 06:53:29.00 NARDIN MARIA TRENTO 10:57:00.00
4 RITCHIE DONALD MORAY (GBR) 06:56:03.00 BERVEGLIERI FRANCESCA CASTEL BOLOGNESE 11:45:00.00
5 HRIBERNIK DUSAN KRANJ (SLO) 06:57:42.00 MONTANO ROSARITA BAGNO A RIPOLI 12:22:00.00
6 VUILLEMENOT ROLAND GEX (FRA) 06:58:37.00
7 ROSETTI BERNARD GEX (FRA) 07:10:16.00
9 ROIG CHRISTIAN PARIS (FRA) 07:15:09.00
10 MOCNIZ PAVEL KRANJ (SLO) 07:23:48.00
8 KAMENIC VACLAV KNEZEVES (CZE) 07:51:54.00
1989
1 VUILLEMENOT ROLAND GEX (FRA) 07:01:31.00 SALARINO AMABILE RIVAROLO CANAVESE 10:00:38.00
2 HRIBERNIK DUSAN KRANJ (SLO) 07:15:06.00 ZATECKA BOZENA GARMISCH (GER) 10:16:10.00
3 CASARETTO ANTONIO FIRENZE 07:27:41.00 NARDIN MARIA TRENTO 10:27:19.00
4 GENNARI PIETRO S.FELICE SUL PANARO 07:33:17.00 VALLI ANGELA FAENZA 10:45:00.00
5 GIBSON CHRIS NEW YORK (USA) 07:52:17.00 SORDONI ANNAMARIA CANDIA CANAVESE 12:31:00.00
6 MELITO VITO BOLOGNA 07:56:11.00
7 BENASSI MORENO FIRENZUOLA 08:03:09.00
8 WANIVENHAUS GERALD WIEN (AUT) 08:04:25.00
9 TOGNI FRANCO TORRE BOLDONE 08:10:55.00
10 HALLER GODFRIED WIEN (AUT) 08:13:05.00
1990
1 JAMONT PRZEMYSLAW ZARY (POL) 06:38:53.00 VASS MARTA BUDAPEST (HUN) 07:57:25.00
2 BELLOCQ JEAN MARC NOISY LE ROI (FRA) 06:40:58.00 JANICKE KATHARINA BERLIN (GER) 08:13:14.00
3 FAZEKAS LAJOS BUDAPEST (HUN) 06:52:41.00 KUNO MONIKA BAD WALDSEE (GER) 08:20:49.00
4 VUILLEMENOT ROLAND GEX (FRA) 06:53:48.00 SALARINO AMABILE RIVAROLO CANAVESE 09:40:42.00
5 SCHNYDER HANS BERN (SUI) 07:04:20.00 BUTLER RENEE NEW YORK (USA) 09:47:01.00
6 HALLER GODFRIED WIEN (AUT) 07:07:41.00
7 BAKMAZ BORIS BUSSOLENO 07:08:04.00
8 TOGNI FRANCO TORRE BOLDONE 07:08:33.00
9 KISKIRALY ERNO KOMLO (HUN) 07:08:40.00
10 ROSETTI BERNARD GEX (FRA) 07:27:15.00
1991
1 NUNES VALMIR SANTOS (BRA) 06:35:39.00 ADAMS ELEANOR BIRMINGHAM (GBR) 07:52:15.00
2 VUILLEMENOT ROLAND GEX (FRA) 06:39:14.00 ZUMEROVA NADEZNDA MOSCOW (RUS) 08:05:47.00
3 BELLOCQ JEAN MARC NOISY LE ROI (FRA) 06:52:55.00 VASS MARTA BUDAPEST (HUN) 08:15:28.00
4 HUGLIN HEINZ BERLIN (GER) 07:02:49.00 JANICKE KATHARINA BERLIN (GER) 08:27:48.00
5 MENNEL JURGEN BERLIN (GER) 07:10:08.00 LOMSKY SIGRID BERLIN (GER) 08:30:10.00
6 CUNTZ HERBERT BERLIN (GER) 07:10:21.00
7 MACKE PATRICK LONDON (GBR) 07:10:53.00
8 RITCHIE DONALD MORAY (GBR) 07:13:26.00
9 KOPYLOV SERGEI MOSCOW (RUS) 07:18:55.00
10 KMIES DIETMAR BERLIN (GER) 07:20:04.00
1992
1 NUNES VALMIR SANTOS (BRA) 06:53:03.00 PETROVA IRINA SARATOV (RUS) 08:12:57.00
3 KARNAUKOV EUGENI MOSCOW (RUS) 07:08:54.00 ZACCHI ANNA RAVENNA 09:59:14.00
2 KORABLIN STANISLAV MOSCOW (RUS) 07:08:54.00 SALARINO AMABILE RIVAROLO CANAVESE 10:20:00.00
4 SAFIN NIKOLAI MOSCOW (RUS) 07:21:32.00 PELLICCIARI SILVANA REGGIO EMILIA 10:27:00.00
5 KOPYLOV SERGEI MOSCOW (RUS) 07:29:00.00 NARDIN MARIA TRENTO 10:35:00.00
6 MUSSO RENZO IVREA 07:32:11.00
7 STEINER HEINZ KITZBUHEL (AUT) 07:34:20.00
8 STARIKOV JOURI MOSCOW (RUS) 07:39:46.00
9 KHUSNULIN NASIBULLA MOSCOW (RUS) 07:40:07.00
10 KOSOVELJ EDVIN NOVA GORICA (SLO) 07:42:45.00
1993
1 KONONOV ALEXEY SARATOV (RUS) 06:48:04.00 PETROVA IRINA SARATOV (RUS) 08:02:50.00
2 KORABLIN STANISLAV MOSCOW (RUS) 06:53:51.00 LIAKOVA VALENTINA MOSCOW (RUS) 08:21:01.00
3 KARNAUKOV EUGENI MOSCOW (RUS) 06:53:51.00 TRAPP SUE ELLEN FORT MYERS (USA) 09:09:58.00
4 KOVACS ATTILA LASZLO BUDAPEST (HUN) 07:07:09.00 NUGENT DOINA LONDON (GBR) 09:33:55.00
5 JOHNSON THOMAS SACRAMENTO (USA) 07:11:50.00 ZACCHI ANNA RAVENNA 09:38:40.00
6 SOLDATOV SERGEY MOSCOW (RUS) 07:12:14.00
7 NICULSCIN ALEXANDR MOSCOW (RUS) 07:20:24.00
8 PANZERI PAOLO PONTIDA 07:24:20.00
9 GROMOV NIKOLAI MOSCOW (RUS) 07:30:46.00
10 BAKMAZ BORIS BUSSOLENO 07:31:59.00
1994
1 KONONOV ALEXEY SARATOV (RUS) 06:49:11.00 PETROVA IRINA SARATOV (RUS) 08:20:48.00
2 KORABLIN STANISLAV MOSCOW (RUS) 07:09:23.00 ZACCHI ANNA RAVENNA 09:49:27.00
3 KROUPSKI LEONID MOSCOW (RUS) 07:18:17.00 BULZONI MAURA FERRARA 09:57:59.00
4 KOVACS ATTILA LASZLO BUDAPEST (HUN) 07:32:44.00 DE HAYE JANICE ATLANTA (USA) 09:59:29.00
5 HEUKEMES ACHIM BERLIN (GER) 07:35:18.00 NARDIN MARIA TRENTO 10:12:20.00
6 MUSSO RENZO IVREA 07:43:56.00
7 SACCHETTI LAZZARO ARCETO 07:46:59.00
8 WANIVENHAUS MICHAEL INNSBRUCK (AUT) 07:47:55.00
9 PIANI MASSIMO IMOLA 07:57:46.00
10 SARTORI STEFANO NOVALEDO 08:01:00.00
1995
1 KONONOV ALEXEY SARATOV (RUS) 06:53:58.00 MOGAROVA IRINA SARATOV (RUS) 08:27:23.00
2 GONDAS ONDREJ PODBREZOVA (SVK) 07:10:09.00 LAPINA OLGA SARATOV (RUS) 09:20:19.00
3 SCHNEIDER JOSEF SIEGSDORF (GER) 07:14:12.00 GOLOVACHEVA LARISSA MOSCOW (RUS) 10:08:47.00
4 ZSIGOVICS ANDRA’S VA’RPALOTA (HUN) 07:15:45.00 PIRONE IDA RAVENNA 10:12:11.00
5 JELINEK JIRI OSTRAVA (CZE) 07:22:51.00 REBSTOCK CHRISTA ALTSTAEDTEN (GER) 10:50:09.00
6 EPIFANOV ALEXANDRE MOSCOW (RUS) 07:31:16.00
7 MARANGOTTO CASIMIRO PONTE SAN NICOLO’ 07:34:21.00
8 KORABLIN STANISLAV MOSCOW (RUS) 07:43:35.00
9 SARTORI STEFANO NOVALEDO 07:47:54.00
10 PANZERI PAOLO PONTIDA 07:48:26.00
1996
1 KRUGLIKOV ANATOLI MOSCOW (RUS) 07:01:55.00 PETROVA IRINA SARATOV (RUS) 08:30:54.00
2 SARTORI STEFANO PERGINE VALSUGANA 07:19:59.00 DRESCHER ANKE TUEBINGEN (GER) 08:36:29.00
3 CERUTI ANGELO MILANO 07:26:36.00 LAPINA OLGA SARATOV (RUS) 08:48:43.00
4 ROMANI GIACOMO ALFONSINE 07:35:07.00 DOBO’ ANDREA BUDAPEST (HUN) 09:36:31.00
5 KROUPSKI LEONID MOSCOW (RUS) 07:38:38.00 ZACCHI ANNA RAVENNA 09:47:02.00
6 GONDAS ONDREJ PODBREZOVA (SVK) 07:41:04.00
7 KOVACS ATTILA LASZLO BUDAPEST (HUN) 07:47:16.00
8 BENASSI MORENO FIRENZUOLA 07:52:59.00
9 MARTINO GIOVANNI VENASCA 07:58:49.00
10 STEINER HEINZ KITZBUHEL (AUT) 07:58:49.00
1997
1 KONONOV ALEXEY SARATOV (RUS) 06:47:35.00 LAPINA OLGA SARATOV (RUS) 08:13:49.00
2 MOURZINE GRIGORI MOSCOW (RUS) 06:47:39.00 PHILIPPIN JUTTA RENNINGEN (GER) 08:20:07.00
3 BOUSKAROV NIKOLAI MOSCOW (RUS) 06:47:57.00 MOELLENSIEP SYBILLE GELSENKIRCHEN (GER) 08:23:42.00
4 STARIKOV JOURI MOSCOW (RUS) 06:49:46.00 BYTCHKOVA MARINA MOSCOW (RUS) 08:27:11.00
5 SOMMER MICHAEL SCHWAIKHEIM (GER) 06:57:17.00 DRESCHER ANKE TUEBINGEN (GER) 08:28:20.00
6 SARTORI STEFANO NOVALEDO 07:01:20.00
7 CORREDOR JESUS MADRID (ESP) 07:05:02.00
8 FERNANDEZ JACINTO MADRID (ESP) 07:05:51.00
9 PRIDE SIMON BIRMINGHAM (GBR) 07:10:25.00
10 MOORE STEPHEN BIRMINGHAM (GBR) 07:14:23.00
1998
1 SARTORI STEFANO NOVALEDO 06:59:22.00 DRESCHER ANKE TUEBINGEN (GER) 08:43:02.00
2 SINIOUSCHKIN VALERY MOSCOW (RUS) 07:12:08.00 FADIGATI GIUSEPPINA BRUGHERIO 08:48:44.00
3 ZSIGOVICS ANDRA’S VA’RPALOTA (HUN) 07:12:36.00 BULZONI MAURA FERRARA 09:00:18.00
4 GONDAS ONDREJ PODBREZOVA (SVK) 07:23:02.00 PELLIZZARI ROSANNA SAN GIOVANNI LUPATOTO 09:19:57.00
5 KOVACS ATTILA LASZLO BUDAPEST (HUN) 07:24:54.00 COSTETTI MARIA LUISA BAGNACAVALLO 10:04:10.00
6 PIANI MASSIMO IMOLA 07:29:43.00
7 BARATTA CLAUDIO BOLOGNA 07:32:14.00
8 ROMANI GIACOMO ALFONSINE 07:42:07.00
9 APUZZO GUGLIELMO STRIANO 07:47:20.00
10 MAZZEO ANTONIO AGLIANA 07:53:41.00
1999
1 SINIOUSCHKIN VALERY MOSCOW (RUS) 07:10:01.00 DRESCHER ANKE TUEBINGEN (GER) 08:45:19.00
2 KONONOV ALEXEY SARATOV (RUS) 07:14:26.00 LAPINA OLGA SARATOV (RUS) 09:13:24.00
3 BOGAR JANOS FANCSAL (HUN) 07:17:02.00 COSTETTI MARIA LUISA BAGNACAVALLO 09:48:24.00
4 ICHMOULKIN SERGEY KAZAN (RUS) 07:20:47.00 BERGAMINI SANDRA SORBARA 09:56:08.00
5 GONDAS ONDREJ PODBREZOVA (SVK) 07:28:34.00 ZACCHI ANNA RAVENNA 11:08:35.00
6 ROMANI GIACOMO ALFONSINE 07:30:25.00
7 TETINE NIKOLAI MOSCOW (RUS) 07:33:02.00
8 VENDITTI ERNESTO ROMA 07:52:33.00
9 BARATTINI GIAN PIETRO RECOARO TERME 08:06:15.00
10 CARDIA GAETANO FARO SUPERIORE 08:09:21.00
2000
1 KONONOV ALEXEY SARATOV (RUS) 07:09:16.00 DRESCHER ANKE TUEBINGEN (GER) 08:57:18.00
2 BOGAR JANOS FANCSAL (HUN) 07:16:52.00 COSTETTI MARIA LUISA BAGNACAVALLO 09:09:02.00
3 GONDAS ONDREJ PODBREZOVA (SVK) 07:23:45.00 ZOBOLI ELVIRA SAN CESARIO SUL PANARO 09:27:56.00
4 CARDIA GAETANO FARO SUPERIORE 07:25:47.00 KOUPTSOVA ANNA MOSCOW (RUS) 10:40:16.00
5 SINIOUSCHKIN VALERY MOSCOW (RUS) 07:32:29.00 MARCHETTI ANNAMARIA VICENZA 11:28:28.00
6 ABZALILOV TIMOUR MOSCOW (RUS) 07:38:13.00
7 ROMANI GIACOMO ALFONSINE 07:43:38.00
8 BERNABEI CESARE DOZZA IMOLESE 07:49:54.00
9 FRATANTONIO GIULIANO TORRI DI QUARTESOLO 07:58:12.00
10 VALENTINI MAURO ALFONSINE 07:58:25.00
2001
1 KONONOV ALEXEY SARATOV (RUS) 07:02:01.00 CASIRAGHI MONICA MISSAGLIA 08:11:43.00
2 FATTORE MARIO MOZZAGROGNA 07:09:39.00 MYCHLIANOVA MARINA CHELIABINSK (RUS) 08:48:19.00
3 BERNABEI ANDREA DOZZA IMOLESE 07:11:55.00 DRESCHER ANKE TUEBINGEN (GER) 08:53:18.00
4 SINIOUSCHKIN VALERY MOSCOW (RUS) 07:27:12.00 COSTETTI MARIA LUISA BAGNACAVALLO 09:10:46.00
5 TRETTO LIVIO PIEVE VERGONTE 07:40:24.00 STRACCO FIORELLA CHIETI 10:07:02.00
6 ISAIA GIUSEPPE PIACENZA 07:45:10.00
7 BALDIS FABRIZIO CENATE SOPRA 07:50:54.00
8 ICHMOULKIN SERGEY KAZAN (RUS) 07:56:13.00
9 GIGLIETTI SECONDO PERUGIA 07:57:50.00
10 BRUNNER LUDWIG TERLAN 08:00:55.00
2002
1 SARTORI STEFANO PERGINE VALSUGANA 07:09:48.40 COSTETTI MARIA LUISA BAGNACAVALLO 08:55:02.40
2 LAZUTA STANISLAV CHERNOVZI (UKR) 07:14:34.95 DRESCHER ANKE TUEBINGEN (GER) 08:56:46.45
3 ARDEMAGNI MARIO ALBIATE 07:25:45.15 BRUNI DEBORAH CASTEL DEL PIANO UMBRO 09:12:43.20
4 KOUROS YIANNIS ATHENS (GRE) 07:38:12.55 SANNA PAOLA BERGAMO 10:53:44.15
5 ROMANI GIACOMO ALFONSINE 07:55:54.20 DURPETTI LAURA RIPE 11:11:33.20
6 CAMPESTRIN CRISTIANO STRIGNO 07:56:15.65
7 VOROBIEV MAXIM MOSCOW (RUS) 07:57:14.55
8 KREJCI JIRI BRNO-TURANY (CZE) 07:57:27.30
9 CESCONETTO DANIELE SAN POLO DI PIAVE 08:00:31.50
10 SCARDETTA GABRIELE VIGARANO MAINARDA 08:02:19.00
2003
1 FATTORE MARIO MOZZAGROGNA 06:54:02.15 CASIRAGHI MONICA MISSAGLIA 07:59:41.55
2 ARDEMAGNI MARIO ALBIATE 07:03:15.50 SANNA PAOLA BERGAMO 08:31:31.80
3 SARTORI STEFANO PERGINE VALSUGANA 07:07:30.65 BERCES EDIT ZALAEGERSZEG (HUN) 08:45:04.30
4 KONONOV ALEXEY SARATOV (RUS) 07:12:55.00 ZOBOLI ELVIRA SAN CESARIO SUL PANARO 08:49:28.90
5 ZEPIC DAMJAN KRANJ (SLO) 07:36:21.25 CAVALLI GIOVANNA ABBADIA LARIANA 09:05:51.00
6 TYAJKOROV IGOR KURSK (RUS) 07:42:23.15
7 MALFATTI PIO MEZZOLOMBARDO 07:50:55.50
9 LEONCINI CLAUDIO ROMA 08:00:18.65
10 CARAVAGGIO VALENTINO FOSSACESIA 08:16:08.75
11 KREJCI JIRI BRNO (CZE) 08:16:14.50
2004
1 ARDEMAGNI MARIO ALBIATE 06:31:44.65 CASIRAGHI MONICA MISSAGLIA 08:03:03.80
2 MARTINEZ FERMIN SCONOSCIUTA 06:48:07.00 HERRY KARINE LES ESTABLES (FRA) 08:19:08.30
3 PRIDE SIMON BIRMINGHAM (GBR) 06:48:47.70 REYMONENG MAGALI FRANCIA 08:26:52.60
4 SARTORI STEFANO PERGINE VALSUGANA 06:56:08.50 HOOSS TANJA OTTWEILER-FURTH (GER) 08:29:22.50
5 BELOSLOUDTSEV ALEXEI SCONOSCIUTA 07:01:20.90 CAVALLI GIOVANNA ABBADIA LARIANA 08:30:19.25
6 SOMMER MICHAEL OBERSTENFELD (GER) 07:06:06.00
7 KRUGLIKOV ANATOLI MOSCOW (RUS) 07:06:45.25
8 TYAZHKDROB IGOR KURSK (RUS) 07:07:50.70
9 TRINCHERI LORENZO DOLCEDO 07:12:38.90
10 CAMPESTRIN CRISTIANO STRIGNO 07:14:55.20
2005
1 FATTORE MARIO MOZZAGROGNA 07:02:46.60 SANNA PAOLA BERGAMO 08:59:19.20
2 SARTORI STEFANO PERGINE VALSUGANA 07:07:25.00 COSTETTI MARIA LUISA BAGNACAVALLO 09:27:37.40
3 ZHALIBIN DENIS JELESNOGORSK (RUS) 07:20:56.30 FIUMARA DANIELA PERO 10:24:38.55
4 AKHMETSHINE ILDAR NABEREJNAIA CELNI (RUS) 07:30:09.65 ELIA ROBERTA ATTIGLIANO 11:18:19.90
5 SINIOUSCHKINE VALERI MOSCOW (RUS) 07:57:14.70 CARLEA EUFEMIA SANT’ANTIMO 11:27:19.00
6 MORI GIORGIO GALLARATE 07:57:23.45
7 ARNAUDO ALESSANDRO CARAGLIO 08:17:38.85
8 BERTOLA PIER GIUSEPPE ARCENE 08:32:26.45
9 CARAVAGGIO VALENTINO FOSSACESIA 08:33:14.05
10 GAYLORD TOPHER MONTEBELLUNA 08:38:35.80
2006
1 CALCATERRA GIORGIO ROMA 06:45:24.200 CARLIN MONICA SCONOSCIUTA 07:51:38.450
2 D’INNOCENTI MARCO SUBIACO 06:47:54.450 SANNA PAOLA BERGAMO 08:10:51.000
3 FATTORE MARIO MOZZAGROGNA 07:22:27.700 COSTETTI MARIA LUISA BAGNACAVALLO 09:02:57.800
4 SARTORI STEFANO PERGINE VALSUGANA 07:28:55.250 BIONDI CHIARA VIGLIANO BIELLESE 10:12:56.950
5 BELOSLOUDTSEV ALEXEI SCONOSCIUTA 07:30:35.150 ZANTEDESCHI CRISTINA BRENDOLA 10:21:38.950
6 POLO CLAUDIO TRENTO 07:46:02.550
7 CARAVAGGIO VALENTINO FOSSACESIA 07:49:35.850
9 MANZOLI WILLIAM LIMBIATE 07:55:29.400
10 BERTOLA PIER GIUSEPPE ARCENE 08:03:29.100
11 CARDIA GAETANO PISTOIA 08:03:59.750
2007
1 CALCATERRA GIORGIO ROMA 06:49:02.000 SANNA PAOLA BERGAMO 08:33:38.500
2 D’INNOCENTI MARCO SUBIACO 07:05:05.300 MONARI ROBERTA GRANAROLO DELL’EMILIA 08:58:09.200
3 VISHNYAGOV ALEXANDER 07:05:36.500 CERETTO SONIA LAVAGNA 09:36:52.500
4 BOFFO MARCO OLMO DI MARTELLAGO 07:14:49.300 COSTETTI MARIA LUISA BAGNACAVALLO 09:46:46.350
5 IZMAILOV ALEXEY 07:30:38.300 ZANTEDESCHI CRISTINA BRENDOLA 09:52:54.400
6 FATTORE MARIO MOZZAGROGNA 07:51:24.100
7 MALFATTI PIO MEZZOLOMBARDO 07:53:24.200
8 TAMAI GRAZIANO GENOVA 08:13:18.100
9 SARTORI STEFANO PERGINE VALSUGANA 08:26:41.750
10 GIUSTI DANIELE BORGO A BUGGIANO 08:31:20.450
2008
1 CALCATERRA GIORGIO ROMA 06:37:44.75 CARLIN MONICA PERGINE VALSUGANA 07:39:42.15
2 BOFFO MARCO OLMO DI MARTELLAGO 07:00:42.80 SANNA PAOLA BERGAMO 08:38:48.75
3 IZMAILOV ALEXEY 07:03:47.30 MONARI ROBERTA GRANAROLO DELL’EMILIA 08:41:34.10
4 KHUDYAKOV VSEVOLOD 07:06:22.20 CERETTO SONIA LAVAGNA 09:17:46.80
5 CARONI FRANCESCO TORINO 07:13:03.65 ZECCHINO LUISA MASSAFRA 09:25:52.35
6 RIGO ANDREA THIENE 07:22:59.00
7 VISHNYAGOV ALEXANDER 07:31:42.75
8 BAJENOV 0LEG 07:42:04.85
9 MALFATTI PIO MEZZOLOMBARDO 07:53:05.80
10 PIROTTA MARIO RANICA 08:17:31.90
2009
1 CALCATERRA GIORGIO ROMA 06:56:36.30 VISHNEVSKAYA IRINA 07:50:03.35
2 D’INNOCENTI MARCO SUBIACO 07:15:58.15 SANNA PAOLA BERGAMO 09:05:36.45
3 KHUDYAKOV VSEVOLOD 07:19:15.50 PACCHIEGA CHIARA CEREA 09:27:10.90
4 BERNABEI ANDREA DOZZA IMOLESE 07:34:23.85 LOVARI JACQUELINE MONTECOMPATRI 09:41:02.00
5 SARTORI STEFANO PERGINE VALSUGANA 07:35:50.75 GROSS ANNEMARIE EGNA 09:43:37.75
6 QUADRI LUIGI SAN LAZZARO DI SAVENA 07:44:06.50
7 BRUNO FRANCO ROMA 07:59:05.30
8 SESTITO LEONARDO BORGIA 08:07:16.55
9 COLOMBO CRISTIAN PESSANO CON BORNAGO 08:07:21.30
10 GUARNIERI LEANDRO SANTA MARIA DI CATANZARO 08:07:24.40
2010
1 CALCATERRA GIORGIO ROMA 06:51:28.60 CERETTO SONIA LAVAGNA 08:13:40.45
2 TSYGANOV DMITRY MOSCOW 07:02:39.55 DI VITO LORENA MILANO 09:17:45.25
3 CARONI FRANCESCO TORINO 07:04:03.35 PITONZO CRISTINA CAMPI BISENZIO 09:31:47.95
4 GLYDA EVGENII KIEV 07:08:39.85 GIZZY NOEMY CASATENOVO 09:37:31.40
5 D’INNOCENTI MARCO SUBIACO 07:10:40.25 DELMASTRO GIULIA TORINO 09:45:10.90
6 IZMAILOV ALEXEY RYBINSK 07:13:07.55 ROSSI PATRIZIA CARPI 09:49:55.60
7 RIGO ANDREA THIENE 07:21:59.15 SABBATINI MANUELA RIPE 09:55:19.55
8 BERNABEI ANDREA DOZZA IMOLESE 07:29:34.10 TSANG GIGI DUBAI (GB) 10:19:16.70
9 KHUDYAKOV VSEVOLOD KHABAROVSK 07:41:32.15 AVENA MARIA DOMODOSSOLA 10:27:51.30
10 EVANGELISTI MICHELE MARINA DI MASSA 07:48:38.85 LEGA ANNAMARIA CASTEL BOLOGNESE 10:32:32.15 2011 1 CALCATERRA GIORGIO ROMA 06:25:46.15 CARLIN MONICA PERGINE VALSUGANA 07:45:28.50 2 DI CECCO ALBERICO CHIETI 06:28:47.70 CERETTO SONIA LAVAGNA 08:51:56.80 3 KHUDYAKOV VSEVOLOD KHABAROVSK 07:01:48.40 GALIMBERTI BARBARA CABIATE 09:24:49.80 4 TSYGANOV DMITRY MOSCOW 07:02:43.60 TOSI NADIA RIMINI 09:25:04.95 5 PALLADINO DANIELE SCANDIANO 07:26:07.50 LAWSON CATHERINE ROSSENDALE 09:49:51.20 6 NUNES VALMIR SANTOS 07:31:39.25 BANDIERI ROSANNA CORREGGIO 09:57:00.20 7 SOUFYANE EL FADIL ROMA 07:34:06.55 LEGA ANNA MARIA CASTEL BOLOGNESE 10:08:31.30 8 TAMAI GRAZIANO GENOVA 07:40:09.95 ZECCHINO LUISA MASSAFRA 10:14:22.65 9 BRAVI PAOLO RECANATI 07:44:35.10 BALDI MONICA MEDE 10:14:23.25 10 IZMAILOV ALEXEY RYBINSK 07:45:21.60 FELTRIN ANTONELLA RONCALE 10:14:46.45